Wieprzowina jest w Polsce najbardziej popularnym z mięs. Wiele rodzin nie wyobraża sobie prawdziwego niedzielnego obiadu bez kotleta schabowego, mielonego, pieczonej szynki, czy karkówki. Większość osób ma jednak problem z dokonaniem właściwego wyboru, bo nie wiemy na co zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się smakiem dobrej jakości mięsa.

Po pierwsze warto kupować tylko w odpowiednich miejscach, gdzie mamy pewność, że mięso jest dobrze przechowywane i przebadane przez lekarzy weterynarii. W pierwszej kolejności powinno się rozpatrywać małego lokalnego producenta/Rzeźnika. Sklepy takie często oferują mieso naprawde wysokiej jakośc,i a dodatkowo są w stanie zaoferować przygotowanie mięsa pod wytyczne klienta.

Dobry gatunek wyrobów poświadczają też specjalne certyfikaty. Oznaczenia: QAFP, PQS oraz IFS BRC są gwarancją najwyższej jakości na każdym etapie produkcji, obejmując hodowlę, humanitarny ubój, odpowiedni rozbiór, przechowywanie i pakowanie. Niestety posiadanie takich certyfikatów jest czasochłonne i często kosztowne, więc tylko duże koncerny są w stanie je zapewnić.

Jednak przy zakupie mięsa przede wszystkim trzeba się kierować własną oceną organoleptyczną. Czyli ocena koloru, zapachu i jędrności.

Warto kupować od polskich producentów, zwłaszcza lokalnych ze względu na tradycyjny i w dużym stopniu ekologiczny charakter hodowli. Wybierając mięso należy przede wszystkim bardzo dokładnie go obejrzeć, a w razie jakichkolwiek wątpliwości pytać sprzedawcę.

Kolor mięsa

Świeże półtusze wieprzowe mają odcień od jasnego różu po czerwień, w zależności od wieku osobników i rodzaju mięśnia. Zabarwienie żółte, bądź brązowe może świadczyć, iż mięso jest po prostu nieświeże lub “chemicznie” odmładzane. Zapach powinien być delikatny i nie “odrzucać”. Dobrej jakości wieprzowina jest chuda i nieścięgnista, sucha, o twardej konsystencji.

Kupując mięso, czyńmy to świadomie. Wyroby słabej jakości, nasączone “chemią”, nieprzebadane lub zwyczajnie nieświeże nie nadają się do spożycia. Są niezdrowe, wywołują zatrucia, a także poważne choroby pasożytnicze.

Wiele osób spożywa mięso. Mięso wieprzowe jest bardzo popularne, coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie potraw właśnie tego typu mięsa. W kuchni żydowskiej oraz muzułmańskiej jedzenie takiego mięsa jest wręcz zakazane, aczkolwiek w kuchni polskiej mięso to jest bardzo często spożywane.

Klasyfikacja wieprzowiny

Generalnie mięsa dzielą się na mięsa kategorii I , II , i III. Mięsa kategorii I to mięsa bardzo chude. Praktycznie bez tłuszczu lub z jego bardzo małą ilościa, np. schab, szynka, karkówka. Mięsa klasy II zawierają już w sobie trochę tłuszczu – co nie znaczy ze są gorsze. Po prostu mają trochę inne praznaczenia. Często stosuje się je do mielenia lub pieczenia np. łopatka, boczek. Mięsa kategorii III to mięsa ścięgniste, zawierające duzo kolagenu w składzie.Mięsa takie są również używane do mielenia (ale nie jako głowny składnik, tylko jako dodatek) oraz do pieczenia . Do tej kategorii mięs należy np. golonka.

Wiele osób myśli, że kupując mięso klasy I kupuje lepsze mięso – otóż niekoniecznie, bo głównym pytaniem, na które należy odpowiedzieć jest jego przeznaczenie. Schab nie będzie dobry jako składnik do kotletów mielonych, bo kotlety wyjdą zbyt suche. Podobny efekt uzyska się jeśli do kotletów mielonych użyjemy zbyt dużo golonki.

Generalnie tłuszcz w mięsie to nic złego – jest nośnikiem wielu witamin oraz głównym nośnikiem smaków. Poza tym gwarantuje, że danie po obróbce termicznej będzie soczyste.

Polacy bardzo często kupują mięso wieprzowe, ponieważ jest łatwe i szykie w przygotrowaniua poza tym jest relatywnie tanie w porównaniu do np. wołowiny. Kupując w sklepie stacjonarnym zwłaszcza od lokalnego dostawcy mamy pewność, że mięso będzie najlepszej jakości, ponieważ jest dostarczane ze znanego źródła. Właściwy dobór mięsa wieprzowego jest bardzo ważny – z całą pewnością to klucz do przygotowania smacznych wyrobów. Tuczniki, z których pozyskiwane jest mięso powinny być hodowane oraz karmione w sposób całkowicie naturalny. Właśnie dlatego dają lepszej jakości mięso. Jest to główna zaleta polskich hodowców – dlatego warto zwracać uwagę na pochodzenie mięsa.

 

0
X